.

1899 CA 1899 КАНАДА NEWFOUNDLAND велика БРИТАНИЈА Кралицата ВИКТОРИЈА Genuin монета Добра Uncertified

1899 CA 1899 КАНАДА NEWFOUNDLAND велика БРИТАНИЈА Кралицата ВИКТОРИЈА Genuin монета Добра Uncertified

DEN 0.00

Износот
Во форма достапна за нарачката

Предвидено со Сертификат за Автентичност и Доживотна Гаранција за Автентичноста со world - реномирани античка монета 24 Мај 1819 - 22 јануари 1901) била Кралица на обединетото Кралство на Велика Британија и Ирска од 20 јуни 1837 до нејзината смрт.Од 1 Мај 1876 година, таа имаше дополнителни наслов на Empress на Индија.Викторија била ќерка на Принцот Едвард, Војводата од Кент и Strathearn, четврти син на Кралот Џорџ III.И Војводата од Кент и Кралот Џорџ III починале во 1820, и Викторија беше подигната под строг надзор од страна на нејзиниот германски-родена мајка, Принцезата Викторија од Саксе-Coburg-Saalfeld.Таа го наследил престолот на возраст од 18, откако нејзиниот татко е на три постари браќа имале сите умрел, оставајќи нема преживеани легитимен деца.Велика Британија веќе беше воспоставена уставна монархија, во која суверена одржи релативно малку директна политичка моќ.Приватно, Викторија обид да се влијае врз владината политика и министри на состаноци; јавно, таа стана национална икона, кој беше идентификуван со строги стандарди на личната моралност.Викторија во брак нејзиниот прв братучед, Принцот Алберт од Саксе-Coburg и Готската, во 1840. Нивните девет деца во брак во кралската и благородни семејства низ целиот континент, врзување нив заедно и заработуваат нејзиниот sobriquet "на баба на Европа".По смртта на Алберт, во 1861 година, Викторија паднал во длабока жалост и да се избегнуваат јавни настапи.Како резултат на нејзината изолација, републиканизмот привремено gaine.

Особините