.

1938 непознати 1938 АРКАНЗАС 100th Спомен AR Половина Долар Denomination_in_description MS 65 PCGS

1938 непознати 1938 АРКАНЗАС 100th Спомен AR Половина Долар Denomination_in_description MS 65 PCGS

DEN 1533.60

Износот
Во форма достапна за нарачката

Предвидено со Сертификат за Автентичност и Доживотна Гаранција за Автентичноста со world - реномирани античка монета & антички експерт со години на работно искуство.Објектот е за продажба е ТОКМУ како на СЛИКАТА, со уникатно нумерирани Сертификат за Автентичност, која вклучува СЛИКА НА ОБЈЕКТОТ заедно со вредни историски информации.Врвен квалитет професионална презентација го прави овој радост за собирање и уникатен подарок идеја за пријатели и семејство.ЗАДОВОЛСТВО ЗАГАРАНТИРАНА - 30 ден парите назад гаранција.Посета http : //www./shops/buy-ancient-greek-roman-biblical-coins за да ги видите повеќе големи објекти како оваа. 1938 АРКАНЗАС 100th Спомен Сребро Половина Долар НИ Паричка PCGS MS 65 i76423 i76423 Автентични Монета на : Соединетите американски Држави на Америка - Спомен Половина Dollar100th Годишнината од Државноста на Arkansas1938 S Сребро 50 Центи (Половина Долар) 30.6 mm (12.50 грама) 0.900 Сребро (0.3617 оз.ASW) Сан Франциско mint Reference : КМ# 168 Engraver : Едвард Еверет Брус, Емили Bates Certification : PCGS MS 65 9247.65/279613 Mintage : 3,1561836 1936 година АРКАНЗАС СТОГОДИШНИНА, Слобода на главата и на главата на еден Американски Индијански во потрага на лево.СОЕДИНЕТИТЕ американски ДРЖАВИ АРКАНЗАС ВО БОГА НИЕ веруваме E PLURIBUS UNUM ПОЛОВИНА ДОЛАР 1938 година, Орел со Арканзас знаме во позадина.Оваа монета празнува 100-годишнината од приемот на Арканзас во U. S. унија како држава.Индијанскиот Поглавар и Американскиот девојка се користи како портрети за дизајнот на оваа монета.Ќе се понуди на точната ставка на сликата, предвидени со Сертификат за Автентичност и Доживотна Гаранција за Автентичноста.Арканзас е држава во јужниот регион на сад, дом на повеќе од 3 милиони луѓе од 2018. Неговото име е на Siouan деривација од јазикот на Osage denoting поврзани со нивните роднини, на Quapaw Индијанци.Државата различни географија движи од планински региони на Ozark и Ouachita Планини, кои го сочинуваат САДВнатрешни работи Предели, за да се густо шумски земја во јужна познат како Арканзас Timberlands, да источните низини по должината на Реката Мисисипи и Арканзас Делта.Арканзас е 29-ти најголем според областа и 33rd најнаселен од 50 Американски Држави.На капитал и најнаселен град е Малку Рок, се наоѓа во централниот дел на државата, на два центар за транспорт, бизнис, култура и владата.На северозападниот агол на државата, како што се Fayetteville-Springdale-Роџерс Метрополитенска Област и Форт.

Особините